Życzenia Wielkanocne
Wycieczka do Warszawy
We wtorek - 15 kwietnia 2025 roku odbyła się wycieczka dla klas 7 - 8 do WARSZAWY, SZLAKIEM BOHATERÓW "KAMIENI NA SZANIEC". O 6:00 autokar wyjechał z Zabiel, ponieważ był to wspólny wyjazd z uczniami z SP im. Orła Białego w Zabielach. Równo o 6:30 - wyjechaliśmy z Łatanej Wielkiej. Dotarliśmy do Warszawy ok. 10.30.
Na początek zwiedziliśmy Liceum im. Stefana Batorego (szkołę, do której chodzili bohaterowie książki "Kamienie na szaniec" i gdzie rodziły się ich wspólne przyjaźnie). Po liceum oprowadzały nas obecna uczennica i absolwentka tejże szkoły. Następnie pojechaliśmy do Mauzoleum Walki i Męczeństwa mieszczącym się w gmachu w Alei Szucha- dawnej siedziby Gestapo, gdzie przesłuchiwany był Rudy. Potem przejechaliśmy przez centrum Warszawy. Po drodze minęliśmy Plac Unii Lubelskiej – miejsce akcji „małego sabotażu”. O różnych działaniach bohaterów "Kamieni na szaniec" opowiadała nam niezwykle interesująco Pani Iza - przewodniczka.
Około 13:00 zjedliśmy obiad w restauracji "Si" przy ulicy Marszałkowskiej. Po obiedzie było dalsze zwiedzanie. Poszliśmy na miejsce akcji pod Arsenałem, gdzie znajduje się kamień upamiętniający znane wydarzenie uwolnienia Rudego z niemieckiej furgonetki przewożącej więźniów. Ostatnim punktem programu był Pawiak (Muzeum Więzienia) – okryte mroczną sławą dawne więzienie, gdzie umieszczano zatrzymanych w łapankach, członków ruchu oporu i więźniów politycznych, gdzie przetrzymywany był również Rudy.
Zobaczyliśmy tam m.in. pierwsze wydanie książki “Kamienie na szaniec” z VII 1943 r. oraz oryginalne świadectwo szkolne Janka Bytnara. Następnie wyruszyliśmy w drogę powrotną. Byliśmy pod szkołą około 19:15.
Wycieczka należała do tych "cięższego kalibru", ale mamy nadzieję, że na długo zapadnie w naszej pamięci i pozwoli bardziej zrozumieć realia II wojny światowej zobrazowane częściowo w literaturze faktu, jaką są "Kamienie na szaniec". Dziękujemy opiekunom i Pani pilot- Magdalenie Woźniak z biura turystycznego Raj-Tours w Szczytnie, która opracowała cały program tej szczególnej pod względem edukacyjnym wycieczki.
Opracowała : Justyna Nalewajk
SZKOLNY KONKURS ''KARTKA ŚWIĄTECZNA"
Dnia 14 kwietnia 2025r. zostały ogłoszone wyniki szkolnego konkursu bibliotecznego na najładniejszą kartkę wielkanocną. Konkurs był podzielony na trzy kategorie wiekowe.
Kategoria I-III
I miejsce - Kornelia Kaczmarczyk kl. III
II miejsce - Lena Wróbel kl. III
III miejsce - Maria Deptuła kl. III
Wyróżnienie - Julia Deptuła kl. I
Kategoria IV-VI
I miejsce - Wiktoria Korzeniecka VI
II miejsce - Jagoda Kubica kl. V
III miejsce - Alicja Draba kl. VI
Wyróżnienie - Nina Jakacka kl. IV
Kategoria VII-VIII
I miejsce - Wiktoria Korzeniecka kl. VII
II miejsce - Roksana Zawrotna kl. VIII
III miejsce - Aleksandra Szyszka kl. VIII
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe ze środków finansowych Rady Rodziców.
Serdecznie gratuluję !!!
MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM
Dnia 31 marca 2025r. odbyły się eliminacje szkolne do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. W grupie młodszej (klasy 1-4) rywalizowały 4 osoby, w starszej (klasy 5-8) 5 uczniów. Na szczeblu gminnym reprezentowali szkołę z grupy młodszej Wiktoria Deptuła oraz Tymon Kalinowski, z grupy starszej Wojciech Zyśk oraz Lena Gołyś. Po raz kolejny Lena Gołyś zakwalifikowała się do OTWP w Szczytnie.
Uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu historii ochrony przeciwpożarowej, OSP, prewencji przeciwpożarowej oraz ratownictwa medycznego. Eliminacje gminne składały się z dwóch części: testu pisemnego oraz odpoweidzi ustnych. Była nawet dogrywka w ścisłym finale.
Wszyscy uczestnicy wykazali się wysokim zaangażowaniem i ogromną wiedzą. Wielkie brawa dla nich. Za Lenkę prosimy o trzymanie kciuków w dniu 24 kwietnia, kiedy to odbędą się eliminacje powiatowe.
GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY „ORTOGRAFEK”
- 3
W piątek – 4 kwietnia 2025 r. odbyła się w naszej szkole XIX edycja GMINNEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO „ORTOGRAFEK”.
Uczniowie z trzech szkół: SP w Wielbarku, SP w Zabielach i SP w Łatanej Wielkiej mieli okazję rywalizować ze sobą w trzech kategoriach wiekowych:
klasy III – IV – 8 uczestników
klasy V – VI –11 uczestników
klasy VII – VIII – 9 uczestników.
Uczestnicy konkursu musieli zmierzyć się z napisaniem dyktanda oraz z rozwiązaniem różnorodnych zadań otwartych w klasach młodszych oraz zadań zamkniętych w klasach starszych. Trzeba było wykazać się znajomością zasad ortograficznych oraz interpunkcyjnych zgodnie z wytycznymi zawartymi w regulaminie. Uczestnicy musieli poradzić sobie m.in. z takimi wyrazami i związkami wyrazowymi, jak: huśtawka, smażyć, niedźwiedź polarny z Grenlandii, moherowy sweterek, chabry, hasające pasikoniki, haftowany szal, trzynastoipółletni harcerz Hieronim, chełpił się, hołubił.
Po napisaniu testu, który trwał około godziny, na wszystkich uczestników konkursu czekała niespodzianka, w postaci ciekawych ekowarsztatów prowadzonych przez pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Wielbarku, która jednocześnie była współorganizatorem całego konkursu. Dzieci nauczyły się wykonywać, m.in. papierowe myszki ze starych niepotrzebnych książek, które potem mogły zabrać ze sobą do domu.
Po warsztatach odbył się poczęstunek dla uczestników, a następnie wszyscy z niecierpliwością czekali na ogłoszenie wyników konkursu.
W poszczególnych kategoriach wiekowych, komisje konkursowe przyznały następującym osobom miejsca i wyróżnienia:
Klasy III – IV
I miejsce – Gabriel Berg – klasa IV SP im. Królowej Jadwigi w Wielbarku
II miejsce – Piotr Suska – klasa IV SP im. Marii Konopnickiej w Łatanej Wielkiej
III miejsce – Marcel Deptuła – klasa III SP im. Królowej Jadwigi w Wielbarku
Wyróżnienie – Julia Kucińska – SP im. Orła Białego w Zabielach
Klasy V - VI
I miejsce – Natalia Różycka – klasa VI b SP im. Królowej Jadwigi w Wielbarku
II miejsce – Kornelia Sadłowska – klasa VI b SP im. Królowej Jadwigi w Wielbarku
III miejsce – Jagoda Kubica – klasa V SP im. Marii Konopnickiej w Łatanej Wielkiej
Wyróżnienie – Oliwia Gwiazda – klasa V SP im. Królowej Jadwigi w Wielbarku
Klasy VII - VIII
I miejsce – Apolonia Danelska – klasa VIII SP im. Królowej Jadwigi w Wielbarku
II miejsce – Monika Gładys – klasa VII a SP im. Królowej Jadwigi w Wielbarku
III miejsce – Roksana Zawrotna – klasa VIII SP im. Marii Konopnickiej w Łatanej Wielkiej
Wyróżnienie – Maja Długokęcka – klasa VIII – SP im. Orła Białego w Zabielach
Sponsorami nagród w konkursie były Biblioteka Publiczna w Wielbarku oraz Rada Rodziców SP im. Marii Konopnickiej w Łatanej Wielkiej. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, zaś laureaci zostali nagrodzeni książkami oraz medalami wykonanymi na drukarce 3D.
Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i uczestnikom konkursu.
Opracowała : Justyna Nalewajk
DZIEŃ WIOSNY
- 2
Dnia 21 marca 2025 r. w szkole obchodziliśmy Dzień Wiosny. Przez cały tydzień uczniowie brali udział w zabawie, w której ubierali się na kolor, jaki obowiązywał w danym dniu. W czwartek był Dzień bez plecaka. Dzieci zamiast plecaków, przynosili śmieszne rzeczy na książki i przybory. A w piątek uczniowie mieli Dzień szalonej fryzury. Wszyscy uczestnicy tej zabawy przywitali wiosnę przy ognisku, piekli kiełbaski. Dzieci bawiły się wspaniale, o wszystko zadbały panie : pani Emilia Marchewka, pani Monika Łachacz, pani Bogumiła Zawrotna i pani Daria Sędrowska. Tak wspaniałe przywitanie wiosny zawdzięczamy również pani Agnieszce Karcz - opiekunce Samorządu Uczniowskiego.
CYRK SZOK
- 2
W piątek 21 marca 2025 r. w szkole odbył się pokaz cyrkowy. Cyrk SZOK pokazywał sztuczki oraz rozśmieszał publiczność do łez. W pokazie mogli brać udział rodzice. Wszystkim bardzo się podobało.
Uroczysta akademia ku czci bohaterów niezłomnych
Dnia 5 marca 2025 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona pamięci Żołnierzy Wyklętych – bohaterów, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i dalej walczyli o wolną Polskę.
Uroczystość rozpoczęła się od części artystycznej, przygotowanej przez uczniów, przybliżającej historię Żołnierzy Wyklętych. W montażu słowno-muzycznym znalazły się wiersze i fragmenty listów pisanych przez żołnierzy podziemia niepodległościowego oraz pieśni patriotyczne, które wprowadziły podniosły i refleksyjny nastrój.
W trakcie akademii przypomniano sylwetki wybranych bohaterów antykomunistycznego oporu, takich jak Rotmistrz Witold Pilecki, Danuta Siedzikówna „Inka” czy Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”. Uczniowie w swoich wystąpieniach podkreślili odwagę, niezłomność i poświęcenie tych, którzy walczyli o suwerenność Polski, często płacąc za to najwyższą cenę.
Na zakończenie całe zgromadzenie oddało hołd poległym minutą ciszy, a następnie Pani Natalia Szumowska, nauczyciel historii i organizatorka wydarzenia, podsumowała akademię, zwracając uwagę na znaczenie pamięci o tych bohaterach w dzisiejszych czasach.
Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za udział w tej wzruszającej i ważnej lekcji historii i patriotyzmu.
Opracowała: Natalia Szumowska
BAL KARNAWAŁOWY
Dnia 26 lutego 2025r. w czwartek w naszej szkole odbył się Bal Karnawałowy. Podczas tańców i zabaw, uczniowie z klas 0-III prezentowali swoje przepiękne stroje. Gościliśmy w tym dniu : pirata, księżniczki, smoka, spider man, królową lodu, batmana, strażaka, policjanta i wielu innych bohaterów. W rytmie muzyki uczniowie z okazji Tłustego Czwartku zajadali się tradycyjnie pączkami, które zostały ufundowane dla wszystkich uczniów przez Radę Rodziców.
SPOTKANIE Z PRACOWNIKAMI KRUS
Dnia 28 lutego 2025r. odbyło się spotkanie z paniami z KRUS-u. Celem było omówienie czynności niebezpiecznych w gospodarstwie rolnym, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 roku życia.
Wycieczka do Szczytna
W środę - 26 lutego 2025 r. uczniowie klas 0-V byli na wycieczce szkolnej w Szczytnie. Podzieliliśmy się na dwie grupy: klasy 0-III i klasy IV-V. Uczniowie klas młodszych obejrzeli w Miejskim Domu Kultury przedstawienie pt. "Kubuś Puchatek", zaś starsze dzieci miały okazję zobaczenia teatrzyku opartego na motywach innej lektury - "Nasz Mikołajek, czyli rzecz o dobrym wychowaniu". Obydwa spektakle zostały przygotowane przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. „Kubuś Puchatek” to dzieło traktujące o akceptacji, tolerancji i przyjaźni, które potrafi przyprawić zarówno o szczery śmiech, jak i łezkę wzruszenia. Spektakl „Nasz Mikołajek, czyli rzecz o dobrym wychowaniu” zabrał widzów w barwną i ekscytującą przygodę, która może wydarzyć się w każdy zwyczajny, szkolny dzień. W barwnych i rozśpiewanych perypetiach bohaterów, uczniowie bez trudności mogli dojrzeć swoje wesołe przygody, doświadczenia i problemy, z jakim przychodzi im się zmierzyć każdego dnia.
Drugim punktem wycieczki były warsztaty robienia pizzy w restauracji "Sphinx", przeprowadzone przez pracowników tegoż lokalu. Uczniowie mieli przygotowane ciasto drożdżowe, które musieli rozwałkować, posmarować sosem, posypać serem, a następnie wyłożyć ulubionymi składnikami: szynka, salami, pieczarki, ananasy, kukurydza, itp. Gotowe pizze zostały włożone do pieca i po chwili wylądowały na talerzach dzieci. Pizze dość szybko zniknęły, ponieważ były bardzo smaczne. W międzyczasie, panie prowadzące warsztaty pokazały uczniom planszę z piramidą zdrowego żywienia i przypomniały najważniejsze zasady właściwego odżywiania. Na koniec wszyscy otrzymali dyplomy ukończenia tego krótkiego kursu kulinarnego.
Wróciliśmy do szkoły najedzeni i zadowoleni.
Opracowała: Justyna Nalewajk
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
W dniu 25 lutego 2025 r. w Bibliotece Szkolnej odbyło się Pasowanie na czytelnika. Klasa I została wprowadzona w poczet czytelników Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Łatanej Wielkiej. Uczniowie z klasy III przygotowali dla młodszych kolegów zagadki, w których pojawiły się postacie z bajek. Wykazały się, także wiedzą na temat właściwego zachowania się, wypożyczania książek z biblioteki. Po złożeniu ślubowania, zostali pasowani wielką księgą. Na pamiątkę tego spotkania uczniowie otrzymali dyplomy i książki z Instytutu Książki w ramach projektu.
Muzyczna magia na świetlicy! 🎶🍌
17 lutego 2025r. w naszej szkolnej świetlicy odbyła się wyjątkowa i pełna eksperymentów lekcja, podczas której uczniowie z klas 1-3 odkrywali, że… na owocach można grać jak na instrumentach! 🍎🍊🎵
Zajęcia poprowadziła pani Natalia Szumowska, wprowadzając dzieci w świat nowoczesnych technologii za pomocą zestawu Makey Makey. Uczniowie z ogromnym entuzjazmem podłączali do urządzenia banany, jabłka i pomarańcze, zamieniając je w klawisze pianina. Przy okazji poznali podstawy przewodnictwa elektrycznego i działania obwodów.
Eksperymenty dostarczyły wszystkim mnóstwo radości, a dźwięki owocowej orkiestry rozbrzmiewały po całej świetlicy! 🎶🍌 To była pierwsza taka lekcja w naszej szkole, ale z pewnością nie ostatnia – dzieci już dopytują o kolejne technologiczne przygody. 🚀
Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z tego niezwykłego dnia! 📸😊
Opracowała: Natalia Szumowska
REKRUTACJA 2025/2026
Szanowni Państwo,
24 lutego rozpoczynamy rekrutację do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej. W załącznikach zarządzenie Burmistrza Wielbarka w sprawie terminów postępowania rekrutacyjnego oraz obowiązujące wzory dokumentów. Deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego prosimy o złożenie do sekretariatu szkoły do 17 lutego 2025r.
Grażyna Dąbkowska
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
- 13
24 stycznia 2025 r. w naszej szkole miała miejsce wyjątkowa uroczystość – Dzień Babci i Dziadka. Dzieci z oddziału przedszkolnego zaprezentowały wiersze i piosenkę oraz taniec, natomiast uczniowie z klas I-III przedstawili ,,Jasełka” i wspólnie z babciami i dziadkami śpiewali kolędy. Uczniowie z koła teatralnego zaprezentowali śmieszny skecz. Występ dzieci wprawił wszystkich w radosny nastrój i został nagrodzony gromkimi brawami. Po zakończonym występie Pani Dyrektor złożyła wszystkim babciom i dziadkom życzenia i podziękowała za przybycie gości ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Wesołowie. Następnie dzieci udały się do swoich dziadków z życzeniami i drobnym upominkiem. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem zorganizowanym przez rodziców.
SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE Z PANEM BURMISTRZEM WIELBARKA
Jasełka
- 28
Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami.
W świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie klasy I,II i III, którzy wraz z wychowawczyniami przygotowali przedstawienie jasełkowe. Kolędę zaśpiewali również przedszkolaki pod przewodnictwem pani Iwony Jacyny. Zaprezentowali je 18 grudnia, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence.
Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania włączyli się uczniowie, nauczyciele i rodzice. Tak przepiękną uroczystość przygotowała pani Agnieszka Karcz przy współpracy z panią Małgorzatą Kaczmarczyk oraz panią Sylwią Biernacką. Oprawą muzyczna zajęła się pani Magdalena Pliszka.
Po występie głos zabrała dyrektor szkoły, która złożyła wszystkim świąteczne i noworoczne życzenia.
Warsztaty Bożonarodzeniowe na świąteczny kiermasz
- 46
W naszej szkole zorganizowaliśmy przy współpracy z Rada Rodziców warsztaty bożonarodzeniowe w których biorą udział uczniowie, rodzice oraz nauczyciele. Wszyscy uczniowie pod opieką wychowawców i wsparciu swoich rodziców przygotowywali ozdoby świąteczne, stroiki oraz pierniki na kiermasz świateczny. Kiermasz ten odbył się w niedziele w remizie strażackiej przy Kościele w Lesinach Wielkich. Był to czas w którym rodzice z dziećmi mogli wspólnie spędzić, a także integrować się lokalnie. BARDZO DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM RODZICOM ZA ZAANGAŻOWANIE WE WSPÓLNE DZIAŁANIE !!!
Pomoc dla Przytuliska w Wielbarku
Przedstawiciele z Samorządu Uczniowskiego przeprowadzili zbiórkę karmy dla zwierząt. Karma trafiła do przytuliska w Wielbarku. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za empatię i wsparcie pupili w przytulisku Wielbark.
Mikołajki
Jak co roku w Mikołajki w naszej szkole czekają na naszych uczniów niespodzianki. Dzięki przychylności pani Karcz z Lesin Wielkich oraz paniom z Rady Rodziców dzieci otrzymały świąteczne słodkości. Serdecznie dziękujemy!!!
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie