Aktualności
GANG SŁODZIAKÓW W NASZEJ SZKOLE
ZEBRANIE Z RODZICAMI
Serdecznie zapraszamy na zebranie plenarne rodziców, które odbędzie się w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Łatanej Wielkiej w dniu 14 września 2018r. (piątek) o godz. 14.00.
Porządek :
- Podsumowanie roku szkolnego 2017/2018.
- Organizacja pracy szkoły w roku szkolnym 2018/2019.
- Wybory do Rady Szkoły.
- Sprawy różne.
Z poważaniem
Dyrektor i Rada Pedagogiczna
Szkoły Podstawowej w Łatanej Wielkiej
ROZKŁAD ZAJĘĆ LEKCYJNYCH
WITAJ SZKOŁO
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Łatanej Wielkiej informuje, że uroczysta inauguracja roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się 3 września 2018 r. (poniedziałek) o godz.830.
Porządek uroczystości:
830 – Msza Święta inaugurująca rok szkolny,
900 – uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019,
930 – zajęcia z wychowawcami klas.
ROZKŁAD JAZDY AUTOBUSU SZKOLNEGO
w dniu 3 września 2018r.
PRZYWOZY
TRASA NR 1 –
Borki 7. 10→ Lejkowo 7.14→ Lejkowo (świetlica) 7.17 →Zieleniec (sklep ) 7.22 → Lesiny Małe 7.35 →Łatana Mała 7.45
TRASA NR 2 –
I.Sędrowo (przystanek)6.40→ Sędrowo 6.47→ Kipary 6.52
II Olędry 7.12 → Ostrowy 7.17→ Lesiny Wielkie 7.28 → Zapadki 7.30 → Lesiny Wielkie 7.40 → Lesiny Małe 7.45→ Olędry 7.50 → Łatana Wielka 7.53
ODWOZY- ok. 10.30
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018 w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Łatanej Wielkiej odbędzie się w piątek 22 czerwca 2018r. w następującym porządku:
8.00 – Msza Św.
8.30 – uroczyste zakończenie klas I-VI
9.15 – rozdanie świadectw przez wychowawców w salach
10.00 - odjazd autobusów szkolnych
Poranny przyjazd autobusów, jak w normalnym dniu nauki.
WYCIECZKA DO TORUNIA
Czy Kopernik była kobietą?
Jak własnoręcznie przygotować i upiec piernik „gościniec”?
Gdzie „za potrzebą” chodzili rycerze?
Czy Sejsmozaur wywoływał małe trzęsienia ziemi?
Na te i wiele innych pytań Nasi uczniowie uzyskali odpowiedź podczas wycieczki, która odbyła się we wtorek, 12 czerwca. Z samego rana uczniowie klas od I do VII wyruszyli autokarem, by zwiedzić kawałek świata. Pierwszym punktem był Toruń. Wspaniałe zabytki Starego Miasta i ich historia opowiedziana przez przewodnika na wielu zrobiła ogromne wrażenie. Mieliśmy okazję „spróbować” historii również w praktyce, nie tylko w teorii. Podczas warsztatów wypieku pierników historycznych, każdy uczeń samodzielnie przygotował piernik do wypieku, co wbrew pozorom było nie lada wyzwaniem. Ostatnią atrakcją, budzącą największe emocje był Jura Park Solec w Solcu Kujawskim. Uczniowie mieli nie tylko okazję wysłuchać opowieści o dinozaurach, ale również zobaczyć je w naturalnych rozmiarach. Było to bardzo pouczające doświadczenie, ponieważ w ciągu godziny poznaliśmy historię kilku milionów lat naszej planety.
Sylwia Biernacka
DZIEŃ OTWARTY W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców wraz z dziećmi, które będą uczęszczały do oddziału przedszkolnego od 01.09.2018r. na dzień otwarty w naszym przedszkolu, który odbędzie się w środę 13.06.2018r. w godzinach od 900 do 1030.
Będą mieli Państwo okazję poznać zasady panujące w oddziale przedszkolnym, warunki w jakich będą uczyły się Wasze dzieci oraz personel.
Bardzo serdecznie zapraszam.
Iwona Jacyna
JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM
NASZA SZKOŁA 8 CZERWCA O GODZ. 10.00 WRAZ Z CAŁĄ POLSKĄ POBIJAŁA REKORD CZYTANIA. DOŁĄCZYŁA DO OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM. WSPÓLNIE NASI UCZNIOWIE, PRZEDSZKOLACY ORAZ NAUCZYCIELE CZYTALI SWOJE ULUBIONE KSIĄŻKI W OTACZAJĄCEJ NAS ZIELENI. W AKCJI WZIĘŁO UDZIAŁ 77 UCZNIÓW ORAZ 10 NAUCZYCIELI NASZEJ SZKOŁY.
Małgorzata Kaczmarczyk
BADANIA TERENOWE
W środę 30.05.2018r. klasa VII uczestniczyła w zajęciach terenowych, których celem było przeprowadzenie badań dotyczących stanu czystości wody, gleby i powietrza najbliższej okolicy. Zostały one przeprowadzone za pomocą metody chemicznej oraz metody biowskaźników. Mimo, że zajęcia trwały 3 godziny lekcyjne nie udało się przeprowadzić wszystkich zaplanowanych obserwacji. Blisko 1/3 czasu zajęła wędrówka do miejsca obserwacji.
Przy wyborze stanowiska badań pomocą służyli uczniowie, którzy zaproponowali okolice zwaną „Żelazko”, a dokładnie ciek wodny w tej okolicy tj. Lejkowską Strugę inaczej zwaną Wielkim Rowem. Uczniowie pobrali próbki wody i określili jej parametry fizyko-chemiczne. Poszukiwali również organizmów wodnych charakterystycznych dla wód czystych czyli wrażliwych na zanieczyszczenia bądź gatunków tolerancyjnych żyjących w wodach zanieczyszczonych.
Wyniki badań metodą biowskaźników przedstawiają się następująco:
Rzeka- Lejkowska Struga
Stanowisko obserwacji- okolice osady „Żelazko”
Szerokość koryta
3 m
Średnia głębokość
34,5 cm
Prędkość przepływu
0,4m/s
Typ dna
piaszczysty
Zapach
ziemisty
Barwa
jasno zielony
przezroczystość
wysoka
Ph wody
Gatunki wskaźnikowe i ich liczebność
chruścik-2
larwy jętki 3
kiełże zdrojowe-4
Larwy widelnicy
pH gleby- 5
Z danych wynika, że woda w Strudze Lejkowskiej należy do czystych (orientacyjnie jest to II klasa czystości, wody słabo zeutrofizowane) , ponieważ występują w niej organizmy typu kiełże, larwy jętki, widelnicy i chruścika wodnego. Są to organizmy charakterystyczne dla wód czystych. Nie zaobserwowano organizmów typowych dla wód zanieczyszczonych.
Wyniki badań metodą chemiczną przedstawiają się następująco:
Badanie składu chemicznego wody rzecznej zgodnie z instrukcją producenta zestawu Eko – Badacz
-
- temperatura wody – 20 o C
- poziom fosforanów (PO4) – 0,5
- poziom azotanów (NO3) – 10
- poziom azotynów (NO2) – 0,02
- poziom amonu (NH4) – 0,2
- pH – odczyn wody – 8
- twardość wody – badano 3-krotnie- brak wyniku
Zawartość azotanów i azotynów w wodzie
Jakość wody
Stężenie NO3(mg/l)
Stężenie NO2(mg/l) Amoniak NH4
I klasa czystości
5
0,03 0,5
II klasa czystości
15
0,1 1
III klasa czystości
25
0,5 2
IV klasa czystości
50
1,0 4
V klasa czystości
>50
>1,0 >4
Zawartość fosforanów w wodzie
Stężenie fosforanów w mg/l
Jakość wody
0 – 0,2
I klasa czystości
0,21 - 0,5
II klasa czystości
0,51 – 1,0
III klasa czystości
powyżej 1,0
b. zanieczyszczona
Kwasowość pH wody
pH
I klasa czystości 6,5-8,06
II klasa czystości 6,0-9,0
III klasa czystości
6,0-9,0
Na podstawie uzyskanych wyników możemy stwierdzić, że badana woda jest I i II klasy czystości.
Temperatura wody ma duży wpływ na współistnienie organizmów wodnych oraz przebieg procesów fizycznych, chemicznych i biologicznych zachodzących w wodach. Wzrost temperatury powoduje zmniejszenie ilości rozpuszczonego tlenu, zwiększenie biologicznego zapotrzebowania na tlen, przyspieszenie procesu nitryfikacji oraz utleniania amoniaku do azotanów (III) i (V), co w efekcie prowadzi do deficytu tlenowego w wodzie. Natomiast podwyższenie temperatury o 10 °C powoduje blisko dwukrotne przyspieszenie reakcji chemicznych i biologicznych zachodzących w wodzie. Podwyższona temperatura zwiększa również toksyczność wielu substancji. Podwyższenie temperatury wód podziemnych może świadczyć o kontakcie z zanieczyszczonymi wodami powierzchniowymi.
Dopuszczalna temperatura wód powierzchniowych w Polsce wynosi 22 °C dla klasy czystości I oraz 26 °C dla klas czystości II i III.
Odczyn wody ma duże znaczenie dla organizmów żywych i przebiegu procesów biochemicznych oraz przemysłowego użytkowania wody. W wodach zbyt kwaśnych lub zbyt zasadowych zamiera życie biologiczne. Niskie pH wody przyspiesza wymywanie metali ciężkich z osadów dennych. Wody o odczynie kwaśnym mają właściwości korozyjne.
Azotany(III) mogą być pochodzenia organicznego lub nieorganicznego. Są one produktem przejściowym w cyklu azotowym zachodzącym w wodach naturalnych.Azotany(III) są nietrwałe i łatwo przechodzą w amoniak lub azotany(V). Wskazane jest aby stężenie azotanów(III) w wodzie nie było większe niż l mg*dm-3.
Azotany(V) występują we wszystkich rodzajach wód. Azotany(V) do wód naturalnych dostają się ze ścieków komunalnych i przemysłowych, z pól nawożonych nawozami azotanowymi, a także z rozkładu organicznych związków azotowych. Azotany występujące w wodach powierzchniowych przyspieszają eutrofizację, co powoduje zmniejszenie wydajności procesów uzdatniania wody oraz pogarsza jej smak i zapach.
Obecność w wodzie naturalnej amoniaku, przy braku azotanów(III) wskazuje na świeże zanieczyszczenie wody ściekami zawierającymi azot.
Jeżeli w wodzie jednocześnie znajduje się amoniak i jony azotanowe(III) może to świadczyć o zanieczyszczeniu istniejącym od pewnego czasu.
Natomiast obecność azotanów(V), przy braku amoniaku i azotanów(III),świadczy o tym, że zanieczyszczenie wody nastąpiło dawno i w tym czasie zaszedł proces samooczyszczenia wody.
-
RODZINNE ŚWIĘTO SPORTU
Jak można spędzić Dzień Dziecka? Najlepiej z przyjaciółmi! I właśnie tak świętowali Dzień Dziecka uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łatanej Wielkiej – wśród przyjaciół ze szkoły. Niektóre dzieci przyjechały z rodzicami, niektóre na rowerach, a niektóre autobusem… aby radośnie obchodzić swoje święto.
Po uroczystym rozpoczęciu tego niezwykłego dnia przez panią dyrektor Grażynę Dąbkowską, dzieci zostały poczęstowane lodami. Nasi milusińscy stanęli do wielu ciekawych konkurencji, aby zdobywać medale za osiągnięcia sportowe. Dzieci najmłodsze rozpoczęły od startu w konkurencji „Marsz jabłkowego króla”. Następnie wszyscy wielbiciele zdrowego odżywiania wzięli udział w konkursie „Turlanie kalarepy” oraz „Wykopki”, w których to zawodach można było wyćwiczyć szybkość i zręczność. Wysiłki uczniów były nagradzane wesołymi okrzykami zachęcającymi do większego wysiłku. Podobne emocje wzbudziło „Toczenie kapusty”. Uczniowie z wielkim zapałem stanęły do biegu nazywanego „Sztafetą z ogórkiem”. W międzyczasie chłopcy z klas starszych rozegrali mecze piłki nożnej, a inni chętni stanęli na boisku do piłki siatkowej.
Bardzo ciekawe zawody zręcznościowe przygotowali dla dzieci panie oraz panowie – strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lesinach Wielkich. Zadaniem uczestników było wykonanie biegu, przewrotu wprzód, kilku skoków na skakance oraz przejście przez koło hula – hop. Ponadto strażacy przywieźli ładne nagrody, które dzieciom bardzo przypadły do gustu. Strażacy zapewnili dzieciom wyjątkową atrakcję w postaci kurtyny wodnej. Tam rozgorączkowani emocjami mali sportowcy mogli ochłodzić rozpalone głowy.
Ogromne emocje wzbudziły mecz piłki nożnej - Strażacy i tatusiowie kontra dzieci, a także mecz piłki siatkowej - mamusie kontra dziewczęta.
Spragnieni lub głodni uczestnicy mogli posilić się kiełbaskami z grilla oraz napojami. Pogoda i humory dopisywały, więc zadowolone dzieci po odebraniu złotych, srebrnych i brązowych medali odjechały do domów. Sponsorami Dnia Sportu były Koło Łowieckie „Jeleń” oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Lesinach Wielkich. Pomoc tych instytucji sprawiła, że na twarzach dzieci z naszej szkoły pojawił się uśmiech. I o to właśnie zabiegali wszyscy organizatorzy, żeby wszystkie dzieci wróciły uśmiechnięte do domów w dniu swojego święta.
Beata Czeszejko
FOTORELACJA Z DNIA SPORTU
Dyrektor, pracownicy i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Łatanej Wielkiej składają podziękowania za zaangażowanie się w organizację Dnia Sportu w naszej szkole Ochotniczej Straży Pożarnej w Lesinach Wielkich oraz Radzie Rodziców. Dziękujemy Kołu Łowieckiemu „Jeleń” za ufundowanie medali, które wywołały wiele radości.
"Czasem wdzięczność trudno jest ubrać w słowa...
wtedy proste - dziękujemy -
zawiera wszystko, co chcemy wyrazić"
DZIEŃ MAMY I TATY
W środę 29 maja obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Matki i Ojca. Co to były za emocje! Piosenki, wierszyki i tańce przygotowane specjalnie na ten wyjątkowy czas. Pięknie ubrane dzieci już od rana nie mogły doczekać się na swoich rodziców, by móc podziękować im i życzyć wszystkiego najlepszego.
My także wszystkim rodzicom dziękujemy za trud włożony w wychowanie swoich dzieci, a naszych uczniów. Życzymy wszystkiego, co najlepsze, bo sukcesy waszych dzieci, to nasze sukcesy.
Dyrekcja i nauczyciele
JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM
W tym roku po raz pierwszy przystępujemy do największej akcji czytelniczej w Polsce "Jak nie czytam, jak czytam"
POTYCZKI ORTOGRAFICZNE W ŁATANEJ WIEKIEJ
Nie ma takiej imprezy w szkole, która propagowałaby ortografię języka polskiego lepiej niż konkursy ortograficzne. I właśnie taki konkurs odbył się 23 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Łatanej Wielkiej. W zmaganiach z polską ortografią wzięło udział dziewięcioro uczniów ze szkół z naszej gminy. Konkurs rozpoczął się od dyktanda, a następnie uczniowie otrzymali zestaw zadań, w których mogli popisać się swoją znajomością poprawnej pisowni oraz wiedzą o języku polskim.
A oto zwycięzcy z klas 5-7 szkół podstawowych z gminy Wielbark
I miejsce – Magdalena Romanos - SP Wielbark (150 p.)
II miejsce – Bartosz Bórakiewicz SP - Zabiele (147,25 p.)
III miejsce – Julia Abramczyk SP Wielbark - (146,5 p.)
III miejsce - Robert Kossakowski SP Wielbark (146 p.)
Nagrody dla uczniów, którzy wyróżnili się i uplasowali się w ścisłej czołówce, czyli zdobyli miejsca pierwsze, drugie i trzecie ufundowała Gminna Biblioteka Publiczna w Wielbarku, dzięki zaangażowaniu i uprzejmości pani dyrektor Haliny Rynkiewicz.
O ortografii często myślimy z niechęcią – jako o szkolnej katordze wkuwania regułek i wyjątków. A może czas zacząć traktować ortografię jako ważną część naszej tradycji. Wszak na świecie istnieje tylko jeden język polski i takiej trudnej ortografii, i gramatyki moglibyśmy ze świecą szukać, bo naprawdę jest wyjątkowa! Zatem szanujmy polską mowę, czyli nasz język oraz jego pisownię. Uczniowie dzięki konkursom ortograficznym - mają świadomość jak unikatowym zjawiskiem jest nasz język polski – i jak wartościowa jest wiedza o polskiej mowie i pisowni.
Beata Czeszejko
DZIEŃ MAMY I TATY
Serdecznie zapraszamy na uroczyste obchody Dnia Matki i Ojca.
ZEBRANIE Z RODZICAMI
Serdecznie zapraszamy na spotkania z dyrektorem szkoły i wychowawcami klas, które odbędą się w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Łatanej Wielkiej w dniu 24 maja 2018r. (czwartek).
Porządek zebrań:
- Zebranie ogólne z dyrektorem szkoły - godz. 14.00,
- Spotkania z wychowawcami - godz. 14.30.
Z poważaniem
Dyrektor i Rada Pedagogiczna
Szkoły Podstawowej w Łatanej Wielkiej
Terenowa lekcja przyrody
W czwartek, 10.05.2018r. uczniowie z klasy IV i V mieli okazję brać udział w bardzo nietypowej lekcji przyrody. Dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Wielbark, pani Karolina Remuszko poprowadziła nas szlakiem „Leśnej ścieżki dydaktycznej”. Niestety w lesie zaatakowały nas komary. Z odsieczą przybyła pani dyrektor, która jak zawsze pomyślała o wszystkim. Po kilku chwilach mogliśmy już spokojnie kontynuować.
W czasie spaceru słuchaliśmy opowieści o napotykanych drzewach, roślinach i grzybach. Poznaliśmy prawa, jakimi rządzi się las, jego szkodniki oraz sposoby walki z nimi. Prelekcja była bardzo ciekawa, dzieci z uwagą słuchały pani Karoliny. Po zakończonym spacerze Nadleśnictwo przygotowało dla nas ognisko, na którym mogliśmy upiec kiełbaski. O wszystkich zapominalskich i tych, których apetyt był znacznie większy niż posiadane zasoby „podwawelskiej”, pamiętała pani dyrektor. Każdy uczestnik lekcji w terenie zjadł ciepłą kiełbaskę i świeżą bułkę. Ostatnim punktem lekcji było zwiedzanie szkółki leśnej. Dzieci były bardzo zadowolone, a lekcja pouczająca, dlatego dziękujemy: Nadleśnictwu Wielbark, pani Karolinie Remuszko, pani dyrektor, kierowcom autobusów oraz opiekunom.
Uczniowie klas IV i V
SZKOLNY KONKURS BRD
25 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Łatanej Wielkiej odbył się konkurs BRD. Konkurs został przeprowadzony w ramach Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego obchodzonego dnia 6 maja. Powodem wprowadzenia tego święta była rosnąca każdego roku liczba wypadków drogowych z udziałem pieszych, rowerzystów i motocyklistów.
W zmaganiach z testem wzięło udział 28 uczniów z klas IV-VII. Konkursowi przyświecało hasło „ Co dwie głowy to nie jedna”, dlatego też większość uczniów pracowała w parach. Nie odmówiono jednak udziału uczniom, którzy chcieli w nim uczestniczyć, a nie mieli partnera.
Wyniki
I miejsce- Grzegorz Butler, Patryk Klimek-21 p.
II miejsce-Weronika Zbrzeźniak, Gejda Aleksandra-20 p.
III miejsce-Daniel Biernacki-19 p.
Agnieszka Jachimowska - Szczerbacka
DNI WOLNE
Przypominamy, że zgodnie z wcześniejszą informacją dni:
30 kwietnia 2018r. (poniedziałek)
2 maja 2018r. (środa)
4 maja 2018r. (piątek)
są w naszej szkole dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych.
Informację o potrzebie zorganizowania opieki świetlicowej należy zgłosić do wychowawcy klasy do dnia 25 kwietnia 2018r.
WIOSNA WSZĘDZIE
Klasa 1 w dniu 14 kwietnia 2018r. wybrała sie na spacer szukać wiosny. W lesie jest zielono, fioletowo i bialo. Ze wszystkich stron słychać śpiew ptaków. Wiosna jest wszędzie.
Pierwszaki
Archiwum Aktualności